domowy jogurt naturalny

domowy jogurt naturalny

Jogurt naturalny to źródło cennych witamin i minerałów dla Naszego organizmu. Dodając do niego ulubione  owoce, musli, bakalie czy otręby stanowi pełnowartościowy posiłek! DOBRY jogurt naturalny to taki, który w swoim składzie ma same DOBRE rzeczy 🙂 czyli naturalne szczepy bakterii takie jak: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium lactis, Lactococcus lactis ssp. Cremoris, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Lactococcus lactis ssp. lactis var. diacetylactis. DOBRY jogurt naturalny wcale nie potrzebuje ulepszaczy w postaci mleka w proszku, cukru, sztucznych barwników czy konserwantów. Świadomość tego co jemy jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia! Pomimo tego, że znalazłam na rynku jogurt który jest NATURALNY nie tylko z samej nazwy i w dodatku bardzo mi smakuje, to jednak chciałam spróbować zrobić jogurt naturalny samodzielnie w domu. Dostałam od DomowyJogurt  dwa rodzaje zakwasek: Zakwaski do JOGURTu VIVO  i zakwaski ACIDOLAKT  wraz z instrukcją przygotowania.

wczoraj więc wstawiłam jogurt 🙂 do przygotowania mojego jogurtu użyłam:

2 litry mleka 3,2%
1 zakwaskę do JOGURTu VIVO

2 litry mleka wlałam do garnka i zagotowałam. Później wystudziłam je do temperatury ok. 43 stopnie i dolewając odrobinę mleka do fiolki z zakwaską, rozpuściłam ją i połączyłam z pozostałą zawartością mleka w garnku. Garnek przykryłam pokrywką, owinęłam kocem i odstawiłam na blat w kuchni na całą noc (ok. 10-12h). Rano jogurt był gotowy! Jogurt przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 7 dni:)

osoby, które NIE POSIADAJĄ TERMOMETRA KUCHENNEGO również mogą przygotować taki jogurt samodzielnie! Wystarczy, że zmienimy trochę sposób jego wykonania: 1 litr mleka zagotowujemy w garnku. Gdy zacznie nam kipieć, zdejmujemy go z pola grzewczego i dolewamy do niego 1 litr mleka z lodówki. Dokładnie mieszamy oba mleka – po tym połączeniu temperatura mleka osiąga ok. 43-45 stopni, więc nadaje się ono idealnie do przygotowania jogurtu. Następnie postępujemy tak jak wyżej, czyli rozpuszczamy zawartość fiolki z odrobinie mleka, łączymy pomieszaną zawartość z pozostałym mlekiem, przykrywamy garnek, owijamy kocem i zostawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na ok. 10-12 godzin. Gotowy jogurt przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 7 dni.

ciekawi jesteście jaki wyszedł?

zobaczcie sami!

Jogurt wyszedł IDEALNIE gęsty, kremowy i PYSZNY! a najlepsze jest to, że aby przygotować nowy jogurt, nie musimy używać od razu nowej zakwaski! Wystarczy że odłożymy sobie 1/2 szklanki naszego domowego jogurtu i zaszczepimy nim kolejne 2 litry mleka postępując dokładnie tak samo, jak przy użyciu zakwaski. TEGO SAMEGO jogurtu możemy użyć 2 do 3 razy by zaszczepić kolejny, więc gdy przygotowujemy jogurt regularnie w domu, to dopiero za 4 razem musimy sięgnąć po nową zakwaskę 🙂

Więcej informacji na temat zakwasek możecie przeczytać na stronie: www.zakwaski.pl  oraz http://www.jogurt-domowy.pl/a zakwaski do samodzielnego przygotowania jogurtu można kupić tutaj -> http://sklep.jogurt-domowy.pl/

moja propozycja podania DOMOWEGO JOGURTU NATURALNEGO na dziś

domowy jogurt naturalny + pomarańcz + siemię lniane złociste

Wydrukuj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *